Bloog Wirtualna Polska
Są 1 278 823 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

...na nowy blog

'Posiaduszki u alElli'

powstały z połączenia
'Afryki mojej... tak było i tak jest' oraz

'Opowiastek przy kominku'.

... klasztor św. Katarzyny na Synaju

wtorek, 16 lutego 2010 14:46
Skocz do komentarzy

          Jest to najstarszy klasztor chrześcijański w Egipcie.  Należy do prawosławnych Greków. Początki Klasztoru św. Katarzyny sięgają 337 roku naszej ery. Wtedy bizantyjska cesarzowa nakazała wznieść kaplicę wokół domniemanego krzewu gorejącego. Krzew ten już wcześniej przyciągał pustelników i pielgrzymów. Teraz przyciąga także turystów.
          W VI  wieku, dzięki staraniom cesarza Justyniana kaplica przekształciła się w klasztor.

                

 


         Z komentarza do tekstu o wycieczce na Górę Mojżesza dowiedziałam się:

        Wedle naukowych doniesień ta góra nie jest Mojżeszowa, tak więc wcale się nie dziwię, że nie doznałaś żadnej duchowości. Choć zdania naukowców są jednak podzielone. Według znawców Biblii Górą Synaj jest góra Dżabal Sirbal na wschód od Klasztoru Św. Katarzyny i na południe od Oazy Firan. Jaka jest prawda tego jeszcze nikt na 100 % nie udowodnił.
No, ale niestety komercja i chęć zysku zabija wszelką duchowość, niezależnie jakie by to miejsce miało znaczenie religijne.
Zwiedzenie Klasztoru jak najbardziej polecam, piękne miejsce. Pozdrawiam :) Aneta
          Niezależnie od naukowców, Beduini, którzy osiedlili się w Oazie Firan, utożsamiają Dżabal Sirbal z  biblijną górą Horeb, gdzie Bóg z ognistego krzewu wzywał Mojżesza do wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej.

          Inny komentator dzieli się własnymi wrażeniami z wycieczki i poddaje pod rozwagę zwiedzanie klasztoru św. Katarzyny bez wspinaczki na Górę Mojżesza.

         Miałem tę przyjemność podróży na górę Mojżesza. Czy warto? Nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć. W sumie nie żałuję. Wszedłem, zobaczyłem piękne widowisko w stylu "góry malowane słońcem" (nie dałem się zepchnąć ;). Miejsce warte zobaczenie, ale nie za wszelką cenę.
Podróż na górę to wytężona uwaga żeby wielbłąd nie nadepnął na nogę, albo co gorzej nie zepchnął ze ścieżki w dół, przeplatane ze zwiększonym wytężaniem wzroku by nie wdepnąć w wielbłądzie odchody. Na górze faktycznie zamiast zadumy komercja. Wynajęcie koców i sprzedaż ciepłych napojów to jedna z głównych czynności. Schodziłem drogą krótszą tzw. pokutną. Efektem był ból łydek przez kilka dni i uśmiech na twarzy przy wspominaniu widoków z tej drogi. Jak już się ktoś zdecyduje na górę to polecam tę trasę.
          Reasumując,  to warto rozważyć zwiedzenie klasztoru św.Katarzyny bez wchodzenia na górę. Duch

          Trzeba tylko pamiętać,  że w czasie świąt religijnych klasztor jest zamykany przed zwiedzającymi. Biura podróży organizujące wycieczki często udają, że o tym nie wiedziały i okazują wielkie zdziwienie po zawiezieniu tam turystów:
- och, ech, ach... oj! oj! ojojoj! Nikt nas nie powiadomił, że jest jakieś święto i klasztoru państwo nie zwiedzą. Cóż za pech.
Jeśli trafi się dobry pilot wycieczki,  to chociaż opowie o tym, co można  dowiedzieć się z książek, siedząc w domu.


Skomentuj, zapytaj, uzupełnij

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

Wizytówka


grycela

Klik dobry. Mam nadzieję, że czas spędzony tutaj nie będzie daremnie stracony.

O moim bloogu

Podróż-pierwszy krok do fascynacji. ===Retrospektywne spojrzenie na Egipt=== ===Tunezja-wyruszajmy moja Siostro===

'Teleportacja' na moje strony:

POSIADUSZKI
u ALELLI - w drodze, oazie i przy kominku


Moje opowiastki
w cieple kominka

Podaruj 1 % podatku

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 483285
Publikacje
  • liczba: 162
  • komentarze: 3471
Galerie
  • liczba zdjęć: 113
  • komentarze: 210
Bloog istnieje od: 3697 dniod 29.XI.2009

L i n k i

Filmiki

Lista tematów - EGIPT

Lista tematów - TUNEZJA

Lista tematów - WSPÓLNE

'Nie da się zdefiniować tego, co nas porusza, co odczuwamy jako piękno i czy to jest szczęście. Każdy człowiek odbiera je inaczej. To, co nas porusza do głębi, jest wprawdzie osobiste, ale nie zawsze prywatne. Prawdziwa radość jest wtedy, gdy nie ukrywamy radości i szczęścia, lecz pokazujemy je światu i dzielimy się tym z innymi'. Thomas Romanus.

'I nie potrafię naprawdę powiedzieć, co w tej całej podróży było prawdą, a co fikcją, pozorem, bajką. Jak sen upłynęły te dni i szybko jak mgnienie przeminęły i już ich nie ma'
Cytaty w tekstach o Egipcie pochodzą z powieści 'Egipcjanin Sinuhe' Miki Waltariego

'Tęsknię do woni smażonych ryb. Tęsknię do smaku egipskiego wina, tęsknię do wody z Nilu z jej zapachem żyznego mułu. Tęsknię za poszumem papirusowej trzciny w wieczornym wietrze, za kielichem lotosu, rozwijającym się nad brzegiem rzeki, za..barwnymi kolumnami i posągami, za obrazkowym pismem w świątyni i za wonią świętego kadzidła. Tak głupie jest moje serce'


Pod słowami Egipcjanina Sinuhe podpisuje się Ela. TAK BYŁO...
I TAK JEST!

Głosuj na bloog


zobacz wyniki