Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 846 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

...na nowy blog

'Posiaduszki u alElli'

powstały z połączenia
'Afryki mojej... tak było i tak jest' oraz

'Opowiastek przy kominku'.

... lekcja logiki

czwartek, 02 kwietnia 2009 15:49
Skocz do komentarzy

      

       Tunezja, jak większość krajów afrykańskich, była kolonią. Zawsze biały pan był kimś, a „ciemny" tubylec nikim. Ta sytuacja się co prawda zmieniła /i bardzo dobrze/, ale pozostałości takiego traktowania ludzi jeszcze widać. Obecna władza trzyma się trochę tych zaszłości dla łatwiejszego utrzymania porządku. Do tego doszedł element w postaci zysków z turystyki, więc władze pewnie uważają, że na turystów trzeba chuchać i dmuchać. Stosuje się więc filozofię Kalego. Jeśli turysta zrobi krzywdę tubylcowi, to jest dobrze, a jeśli miejscowy zrobi krzywdę turyście - dobrze nie jest. Turysta może się przecież obrazić i więcej nie przyjechać. A jak nie przyjedzie, to nie zostawi waluty. O tym mówił mi kiedyś pewnien Hińczyk  (przez samo "H") - specjalista od Afryki Północnej. Potem i sama to zauważyłam.

       Jedynie w przypadku kolizji drogowych tę zasadę akurat stosuje się odwrotnie. Winny jest zawsze turysta i musi ponieść koszty uszkodzenia obu samochodów - wypożyczonego, którym sam jedzie i tego, który na niego wpadł.

Stróż prawa rozsądzi: „gdyby ciebie tu nie było, nie byłoby wypadku. Zatem jesteś winien". Taką, oprócz kary, dostaniesz lekcję logiki.


     Oto opowieść mojego znajomego, którą kiedyś zapisałam na dysku. Uważam, że jest warta opublikowania ku przestrodze turystów.

 

 

(...)Kiedyś pracowałem w dalekim kraju śniadych ludzi. Jechałem z kolegą i nagle z poprzedzającego nas samochodu wypadła lodówka, pamiętająca czasy króla Idrisa. Kolega nie zdążył wyhamować, przywalił najpierw w lodówkę, potem w samochód króla szos, który ją wiózł. Czas na reakcję był krótki. Droga hamowania nieco dłuższa.
Policjant zbliżył się do nas i z miną kapitana Żbika zadał miażdżące pytanie:

- kto zawinił?

- Matoł, który nie przywiązał lodówki - odpowiedział kolega.

- Skąd jesteś?  Zapytał kpt. al Żbik.

- Z Polski.

- Bulanda. To za wielką wodą i wysokimi górami. Boniek. Walesa. Hurrra. Polska gola. A zatem gdybyś tu nie przyjechał, ten szabani jechałby sobie spokojnie?

- Nie wiem, czy spokojnie - odpowiedział bystry kolega. Lodówka mu wypadła z samochodu.

- Wypadłaby i poleciała na pobocze, czyż nie?  Drążył temat al Żbik. Czyli, gdyby ciebie tu nie było, nie byłoby wypadku. Zatem jesteś winien. Tak brzmiał werdykt stróża prawa. Kolega zapłacił karę i nie żałował. Dostał lekcję logiki, której nie uczą na uniwersytecie UJ ani UW. To było życie. To prawdziwe... /Cyborg/

 

Tak było... i tak jest


Od Zimowa Sahara


Skomentuj, zapytaj, uzupełnij

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

Wizytówka


grycela

Klik dobry. Mam nadzieję, że czas spędzony tutaj nie będzie daremnie stracony.

O moim bloogu

Podróż-pierwszy krok do fascynacji. ===Retrospektywne spojrzenie na Egipt=== ===Tunezja-wyruszajmy moja Siostro===

'Teleportacja' na moje strony:

POSIADUSZKI
u ALELLI - w drodze, oazie i przy kominku


Moje opowiastki
w cieple kominka

Podaruj 1 % podatku

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 483351
Publikacje
  • liczba: 162
  • komentarze: 3471
Galerie
  • liczba zdjęć: 113
  • komentarze: 210
Bloog istnieje od: 3698 dniod 29.XI.2009

L i n k i

Filmiki

Lista tematów - EGIPT

Lista tematów - TUNEZJA

Lista tematów - WSPÓLNE

'Nie da się zdefiniować tego, co nas porusza, co odczuwamy jako piękno i czy to jest szczęście. Każdy człowiek odbiera je inaczej. To, co nas porusza do głębi, jest wprawdzie osobiste, ale nie zawsze prywatne. Prawdziwa radość jest wtedy, gdy nie ukrywamy radości i szczęścia, lecz pokazujemy je światu i dzielimy się tym z innymi'. Thomas Romanus.

'I nie potrafię naprawdę powiedzieć, co w tej całej podróży było prawdą, a co fikcją, pozorem, bajką. Jak sen upłynęły te dni i szybko jak mgnienie przeminęły i już ich nie ma'
Cytaty w tekstach o Egipcie pochodzą z powieści 'Egipcjanin Sinuhe' Miki Waltariego

'Tęsknię do woni smażonych ryb. Tęsknię do smaku egipskiego wina, tęsknię do wody z Nilu z jej zapachem żyznego mułu. Tęsknię za poszumem papirusowej trzciny w wieczornym wietrze, za kielichem lotosu, rozwijającym się nad brzegiem rzeki, za..barwnymi kolumnami i posągami, za obrazkowym pismem w świątyni i za wonią świętego kadzidła. Tak głupie jest moje serce'


Pod słowami Egipcjanina Sinuhe podpisuje się Ela. TAK BYŁO...
I TAK JEST!

Głosuj na bloog


zobacz wyniki