Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 846 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

...na nowy blog

'Posiaduszki u alElli'

powstały z połączenia
'Afryki mojej... tak było i tak jest' oraz

'Opowiastek przy kominku'.

... Boże Narodzenie w Tunezji czy w Egipcie ?

poniedziałek, 08 grudnia 2008 13:40
Skocz do komentarzy

      Biura Podróży zachęcają do świąteczno-noworocznych wyjazdów do ciepłych krajów. Na liście tych krajów jest też Tunezja i Egipt. Kto jednak uwierzy w to, że Egipt , a w szczególności Tunezja są w tym czasie krajami ciepłymi, to się zawiedzie. Kuszą też reklamy: „Kolacja wigilijna w ciepłych krajach".  Ci, dla których wieczerza wigilijna to wydarzenie szczególne, magiczne i podniosłe - także się zawiodą. A najbardziej chyba zawiodą się łasuchy, dla których ważne jest polskie tradycyjne menu - stanowiące o wyjątkowości świąt. Takie agresywne reklamowanie kolacji w hotelu jako "magicznej Wieczerzy Wigilijnej" i czaru Bożego Narodzenia na afrykańskiej ziemi - jest co najmniej... nie wiem czym. Niedelikatnością? Polska Wigilia, to przecież ewenement jedyny w świecie.
Pytanie o święta z dala od domu, rodziny i kraju, jest pytaniem szczególnym, bardzo delikatnym.

O świętach Bożego Narodzenia w Egipcie, napisała w komentarzu na moim drugim blogu  http://alella.blog.onet.pl/  internetowa znajoma Nefre. Kopiuję tutaj.

      

       "Kościół koptyjski celebruje siedem świąt większych i siedem mniejszych. Boże Narodzenie należy do świąt większych, /ale najważniejsza jest Wielkanoc/. Wierni Kościoła koptyjskiego obchodzą święto Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, czyli 7 stycznia. Na 45 dni przed tym dniem rozpoczynają post. W czasie trwania postu spożywają ryby oraz warzywa.
6 grudnia od godziny 20.00 do 24.00 odprawiane są w kościołach koptyjskich specjalne msze. Po mszy całe rodziny udają się na tradycyjną kolację, podczas której spożywają potrawę - fatta . Jest to ryż z chlebem, grzankami, czosnkiem i octem.
Następnego ranka pojawiają się pod choinkami puste opakowania od prezentów. Same prezenty rozdawane są dopiero w Nowy Rok.
7 grudnia, egipscy chrześcijanie jedzą same słodycze (ciastka i czekolady), a dzień kończą kolacją złożoną wyłącznie z ryby.
7 stycznia w Kościołach odprawiane są msze świąteczne. Tego dnia, świąteczna kolacja kończy post. Od 2002 roku, dzień ten jest dniem wolnym od pracy na mocy dekretu prezydenta Mubaraka."


       Dla tych, dla których aspekt religijny świąt jest ważny, a chcą czas Bożego Narodzenia spędzić w Tunezji lub Egipcie, miłą będzie informacja, że 24 grudnia w miejscowych kościołach katolickich odbywa się pasterka.

W Egipcie wtedy kościół jest obstawiony uzbrojonymi policjantami, strzegącymi bezpieczeństwa "innowierców". Pasterkę odprawia się nawet w pięciu językach: po łacinie, angielsku, francusku, włosku i arabsku. Miejscowa ludność wie, kiedy chrześcijanie obchodzą Święta Bożego Narodzenia i napotkanym turystom życzą "Merry Christmas". W Tunezji także w kościołach katolickich są pasterki - we wcześniejszych godzinach (koło godz.20 - 21).


       Czy warto jechać w grudniu - styczniu? Żeby się wygrzać ... to raczej nie. Ale kto lubi chłodniej, to ma niepowtarzalną okazję załapać się na Festiwal Folkloru w Tozeur. Są tam wyścigi wielbłądów, prezentowana jest sztuka Beduinów. Warto też pojechać do Douz na Narodowy Festiwal Saharyjski.

Kto nastawia się na plażowanie w grudniu, a przy tym chce zaznać magii świąt, niech świętuje lepiej w Polsce. Tu słońca w sercach  ani magii nie powinno zabraknąć. Tam... może nie być ani żaru słońca, ani magii... To oczywiście moje subiektywne odczucie...

       Wesołości natomiast nie powinno zabraknąć, bo w niektórych hotelach i restauracjach odtwarzane są na cały regulator kolędy, przy których się tańczy. Czegóż to nie robi się dla turysty...

Wesołych Świąt na wszystkich szerokościach geograficznych.


Skomentuj, zapytaj, uzupełnij

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

Wizytówka


grycela

Klik dobry. Mam nadzieję, że czas spędzony tutaj nie będzie daremnie stracony.

O moim bloogu

Podróż-pierwszy krok do fascynacji. ===Retrospektywne spojrzenie na Egipt=== ===Tunezja-wyruszajmy moja Siostro===

'Teleportacja' na moje strony:

POSIADUSZKI
u ALELLI - w drodze, oazie i przy kominku


Moje opowiastki
w cieple kominka

Podaruj 1 % podatku

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 483373
Publikacje
  • liczba: 162
  • komentarze: 3471
Galerie
  • liczba zdjęć: 113
  • komentarze: 210
Bloog istnieje od: 3698 dniod 29.XI.2009

L i n k i

Filmiki

Lista tematów - EGIPT

Lista tematów - TUNEZJA

Lista tematów - WSPÓLNE

'Nie da się zdefiniować tego, co nas porusza, co odczuwamy jako piękno i czy to jest szczęście. Każdy człowiek odbiera je inaczej. To, co nas porusza do głębi, jest wprawdzie osobiste, ale nie zawsze prywatne. Prawdziwa radość jest wtedy, gdy nie ukrywamy radości i szczęścia, lecz pokazujemy je światu i dzielimy się tym z innymi'. Thomas Romanus.

'I nie potrafię naprawdę powiedzieć, co w tej całej podróży było prawdą, a co fikcją, pozorem, bajką. Jak sen upłynęły te dni i szybko jak mgnienie przeminęły i już ich nie ma'
Cytaty w tekstach o Egipcie pochodzą z powieści 'Egipcjanin Sinuhe' Miki Waltariego

'Tęsknię do woni smażonych ryb. Tęsknię do smaku egipskiego wina, tęsknię do wody z Nilu z jej zapachem żyznego mułu. Tęsknię za poszumem papirusowej trzciny w wieczornym wietrze, za kielichem lotosu, rozwijającym się nad brzegiem rzeki, za..barwnymi kolumnami i posągami, za obrazkowym pismem w świątyni i za wonią świętego kadzidła. Tak głupie jest moje serce'


Pod słowami Egipcjanina Sinuhe podpisuje się Ela. TAK BYŁO...
I TAK JEST!

Głosuj na bloog


zobacz wyniki