Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 846 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

...na nowy blog

'Posiaduszki u alElli'

powstały z połączenia
'Afryki mojej... tak było i tak jest' oraz

'Opowiastek przy kominku'.

... Tutanchamon - chłopiec - faraon

środa, 03 grudnia 2008 16:57
Skocz do komentarzy

      
       Tutanchamon nie zdążył dokonać wielkich i wiekompomnych czynów. Nie pozostawił też po sobie potomstwa. Przez swych następców i przeciwników politycznych skazany został na zapomnienie. W ten sposób zemścili się za to, że młodziutkiego Tutanchamona nie udało im się uczynić narzędziem do realizacji własnych interesów.
Ojcem Tutanchamona był Echnaton, a matką prawdopodobnie Kija, jedna z mniej ważnych żon Echnatona. Młody książę wychowywał się na dworze królewskim Echnatona wraz z jego następcą - księciem Semenchkare oraz sześcioma księżniczkami.
Uczeni sądzą, że Kija zmarła niedługo po urodzeniu Tutanchamona. Przypuszcza się także, że usunęła ją pierwsza, czyli wielka królewska małżonka - Nefertiti, która rodziła królowi same córki.
Gdy zmarł Semenchkare i Echnaton, stało się jasne, że młodziutki Tutanchamon zostanie nowym faraonem. Jako 10 letni chłopiec poślubił niewiele starszą księżniczkę - córkę Echnatona i Nefertiti. Po nadaniu czterech nowych imion, nałożono mu na głowę korony Górnego i Dolnego Egiptu oraz wręczono insignia władzy królewskiej. Przed młodym królem stanęły poważne wyzwania. Należało przede wszystkim odbudować gospodarkę i armię po latach zaniedbań Echnatona. Pomagali mu w tym urzędnicy i doradcy.  Gdy osiągnął pełnoletność i samodzielnie zaczął podejmować decyzje wagi państwowej, nieoczekiwanie zmarł. Do dziś zagadką pozostaje przyczyna jego śmierci. Na podstawie badań mumii, wykluczono śmierć z powodu choroby. Na zdjęciach rentgenowskich widać ślad silnego uderzenia w tył głowy.


na filmie można zobaczyć zrekonstruowaną twarz Tutanchamona.

 Skomentuj, zapytaj, uzupełnij

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

Wizytówka


grycela

Klik dobry. Mam nadzieję, że czas spędzony tutaj nie będzie daremnie stracony.

O moim bloogu

Podróż-pierwszy krok do fascynacji. ===Retrospektywne spojrzenie na Egipt=== ===Tunezja-wyruszajmy moja Siostro===

'Teleportacja' na moje strony:

POSIADUSZKI
u ALELLI - w drodze, oazie i przy kominku


Moje opowiastki
w cieple kominka

Podaruj 1 % podatku

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 483375
Publikacje
  • liczba: 162
  • komentarze: 3471
Galerie
  • liczba zdjęć: 113
  • komentarze: 210
Bloog istnieje od: 3698 dniod 29.XI.2009

L i n k i

Filmiki

Lista tematów - EGIPT

Lista tematów - TUNEZJA

Lista tematów - WSPÓLNE

'Nie da się zdefiniować tego, co nas porusza, co odczuwamy jako piękno i czy to jest szczęście. Każdy człowiek odbiera je inaczej. To, co nas porusza do głębi, jest wprawdzie osobiste, ale nie zawsze prywatne. Prawdziwa radość jest wtedy, gdy nie ukrywamy radości i szczęścia, lecz pokazujemy je światu i dzielimy się tym z innymi'. Thomas Romanus.

'I nie potrafię naprawdę powiedzieć, co w tej całej podróży było prawdą, a co fikcją, pozorem, bajką. Jak sen upłynęły te dni i szybko jak mgnienie przeminęły i już ich nie ma'
Cytaty w tekstach o Egipcie pochodzą z powieści 'Egipcjanin Sinuhe' Miki Waltariego

'Tęsknię do woni smażonych ryb. Tęsknię do smaku egipskiego wina, tęsknię do wody z Nilu z jej zapachem żyznego mułu. Tęsknię za poszumem papirusowej trzciny w wieczornym wietrze, za kielichem lotosu, rozwijającym się nad brzegiem rzeki, za..barwnymi kolumnami i posągami, za obrazkowym pismem w świątyni i za wonią świętego kadzidła. Tak głupie jest moje serce'


Pod słowami Egipcjanina Sinuhe podpisuje się Ela. TAK BYŁO...
I TAK JEST!

Głosuj na bloog


zobacz wyniki